Aşçı Kimdir? Görevleri Nelerdir?

  Aşçı Kimdir? Görevleri Nelerdir?

  Aşçı Kimdir? Görevleri Nelerdir?

  Gıda ürünlerini (Sebze, meyve vs.) bir arayarak getirip pişirerek veya pişirmeden soğuk veya sıcak olarak tüketilmesini sağlayan kişi veya kişilere aşçı denir.

  Aşçıların kısa bir terimini yaptıktan sonra sizler için “aşçılık” mesleğini biraz daha açmak istiyorum. Aşçılık mesleği kendi içerisinde farklı alanlara ayrılmaktadır. Meze ustaları, kebap ustaları, döner ustaları vs. günümüzün en yaygın mesleği arasında yerini almaktadır. Özellikle otellerde, restoran, büfe ve kafelerde en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında bulunmaktadır. Aşçıların görevleri, müşterilerin talepleri doğrultusunda en iyi yemeği çıkartabilmek ve servise uygun hale getirmek arasındadır. Aşçıların genellikle bıçak türleri, gıda ürünleri, ocak gibi ürünleri kullanmakta ve mutfağın hijyen ve temizlik kurallarından sorumlu olmak başlıca görevleri arasında yerini almaktadır. Mesleği genel olarak ele aldığımızda maaşlar konusunda resmi devlet dairelerinde yer alan aşçıların 3.500TL-6.000TL arası, özel sektörde ise 3.000TL- 10.000TL civarı değişkenlik göstermektedir. Aşçı olabilmek için lise ve üniversitelerin gerekli bölümlerini okuyarak iş hayatına başlangıç yapabilirsiniz. Üst düzey aşçılar genellikle üniversitelerin gastronomi bölümünden mezun olarak meslek hayatına giriş yapmaktadır. Okuma fırsatı bulamayan kişiler ise yerel lokanta, kafe, restoranlar gibi gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler de aşçıların yanında çıraklık veya kalfalık yaparak mesleğe giriş yapmaktadır.

   

  Döner ustası kimdir ve maaşları ne kadardır?

  Döner ustaları et veya tavuk ürünlerini terbiye işlemlerini gerçekleştirerek döner haline getirerek kesimlerini gerçekleştiren kişilere denir. Döner ustalarının başlıca ustalığı, döner kesimleri, ürünleri terbiye bilgisi, sos bilgisinden gelmektedir. Genellikle restoran, büfe ve kafeler de çalışmaktadırlar. Döner ustalarının çalıştığı konum, bölge ve şartlar doğrultusunda 2.800TL ile 5.750TL arası maaş almaktadırlar. Döner ustası olmak için okulların gerekli bölümlerinden mezun olunabilir, yerel bölgelerde döner ustasının yanında çırak olarak yetişerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Birçok kafe, restoranlar döner ustasında sertifika, diploma gibi durumları gözetmeksizin genelde ilk tercih ettikleri durum tecrübe olarak tercihler arasında yer almaktadır.


  Kebap Ustası kimdir ve maaşları ne kadardır?

  Kebap ustası, kebap için et ürünlerini uygun hale getirerek pişirme işlemini gerçekleştiren kişilere denilmektedir. Genellikle restoran, kafe, kebap salonları başlıca ihtiyaç duyulan işletmeler arasında yerini almaktadır. Ustalığa bağlı olarak 2.950TL arası ile 4.100TL arasında ortalama maaş almaktadır. Gerekli okulların veya gerekli sertifika veren kurslar ile kebap ustası olmanız mümkün. Günümüzde en yayın kullanılan yöntemlerin başında iyi bir kebap ustasının yanında çırak veya kalfa olarak yetişmek gelmektedir. Sizde bu yöntemi kullanarak sertifika veya okul okumadan da mesleğe giriş yapabilirsiniz. İşletme sahipleri genellikle kebap ustalarını işe alırken diploma, sertifika gibi prosedürlere takılmadan tecrübeli ve işçilik esas alınmaktadır.

   

  Aşçı yardımcısı kimdir ve nasıl olunur?

  Aşçı yardımcıları, gıda ürünlerinin hazırlanışı ve servise hazır hale getirmeden aşçıya yardımcı olan mutfak elemanıdır. Aşçıların mutfakta sağ kolu niteliğindedir. Ürünleri bir araya getirme, pişirme, mutfağı toplama vb. konularda ciddi iş yükünü sahiptir. Pişen yemeğin servise hazır hale gelmesi, tabak dizaynında şef aşçılara büyük kolaylık sağlamaktadır. Aşçı yardımcıları çalıştıkları bölge ve deneyimlerine göre aldıkları ücret 2.800TL ile 10.000TL ücret arasında maaş almaktadır. Yurt dışında çalışan kişilerin aldıkları ücretlerde buna göre artış göstermektedir. Peki aşçı yardımcısı olmak için ne yapmamız gerekir sorusunu duyar gibiyiz. Yine ilgili okulların ilgili bölümlerinden mezun olabilir veya bu meslek ile alakalı sertifika ve eğitim veren kurslarla iletişime geçebilirsiniz. Mesleğe giriş yapmak için yine bölgesel işletmeler de çırak veya kalfa olarak iş hayatına giriş yaparak bilgi ve deneyimlerinizi arttırabilirsiniz.


  Fast Food Ustası Kimdir ve Maaşları Ne Kadardır?

  Fast food ustaları, tost, sosisli, hamburger, köfte, patates kızartması gibi ürünlerin pişirme ve servis edilmesini sağlayan kişilere denilmektedir. Fast food ustaları genellikle büfe, kafeler ve fast food alanında hizmet veren işletmeler içerisinde istihdam sağlanmaktadırlar. Yine bilgi, deneyim ve bölgeye göre 2.800TL ile 5.000TL arası maaş verilmektedir. Fast food ustası olmak için gerekli okullarda okuyabilir, gerekli sertifika ve eğitim veren kurslardan eğitim alarak sektöre giriş yapabilirsiniz.


  Çorba Ustası Kimdir ve Maaşları Ne Kadardır?

  Çorba ustası, çeşitli gıda ürünlerini bir arayarak getirip sıvı hale getirerek lezzetli ürünler yapan kimselere denilmektedir. İşkembe, mercimek, ezogelin vs. gibi çorbalar başlıca en çok tüketilen çorbalar arasında yerini almaktadır. Restoran, büfelerin genellikle en çok tercihi arasında yer almaktadır. Birçok yerel işletme çorba ustasını ayrı olarak işe almamaktadır. Genellikle aşçılarda bu ürünleri yapabilmekte servise hazır hale getirebilmektedir. Büyük işletmeler de ise çorba yapabilen kimselere ihtiyaç duyulabilmektedir. Çorba ustaları asgari ücret ile 4.000TL arası maaş alabilmektedir.

   

  Meze Ustası Kimdir?

  Çeşitli soslar, soğuk yiyecekleri hazırlayarak servise uygun hale getiren kimselerdir. Birçok restoranlarda meze ustalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Zeytinyağlı soslar, soğuk ürünleri çeşitli yemeklerin yanında uygun olarak servis yapabilmek ve bilgi, beceriye sahip olmak en çok aranan nitelikler arasında yer almaktadır. Yine çalışma bölgelerine ve işletmelere göre değişkenlik göstererek deneyim baz alınarak 2.800TL ile 3.900TL arası ortalama olarak maaş verilmektedir.

   

  Yukarıda ülkemizde en çok tercih edilen aşçılık mesleği arasında yer alan meslekleri listeledik ve sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yukarıda belirttiğimiz maaş ortalamaları gerekli mecralardan alınarak ve ortalama belirtilerek verilmektedir. Bilgi, deneyim, çalışan il, ilçe, lokasyon vb. çeşitli nedenler ortalama maaşın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Belirtilen maaşların üzerinde de ücret alan ustalar bulunmaktadır.

  Meze ustası, döner ustası, aşçı yardımcısı, kebap ustası gibi meslekler konusuda tecrübeliyim veya kendimi bu alanda yetiştirmek ve iş hayatına giriş yapmak istiyorum diyorsanız aşçı iş ilanları sayfamızı ziyaret ederek Türkiye’nin dört bir yanında personel arayışı içerisinde olan işletmelerle iletişime geçebilir ve iş hayatına giriş yapabilirsiniz. İş hayatınızda başarılar dileriz.